close
چت روم
وسایل عکاسی


سرگرمی و خواندنی

http://yas-az.rozblog.com/
اینـتر وب اینـتر وب
محبوبترین مطالب
تبلیغات
تبلیغ در فان تبلیغ در فان
وسایل عکاسی

دوربین عکاسى

دانشمندان نخستین بار در جعبهٔ تاریک بود که موفق به دیدن تصویر شدند و براى ثبت و ضبط آن کوشیدند. جعبه تاریک محفظه‌اى است که یک سمت آن سوراخ ریزى دارد که نور را به داخل جعبه هدایت مى‌کند. شعاع‌هاى نور وقتى به دیوارهٔ انتهاى جعبه که روبروى سوراخ است، مى‌تابند، تصویر معکوسى تشکیل مى‌شود.

دوربین در آغاز چیزى نبود جز همین اتاق تاریک و به‌تدریج پیچیده‌تر و کامل‌تر شد. امروزه دوربین دستگاهى است مکانیکى – الکترونیکى که عمل کنترل و تنظیم نور را انجام مى‌دهد. تمام دوربین‌هاى مختلفى که امروزه در دسترس همگان قرار دارد در اساس با هم مشابه هستند. دوربین‌هاى عکاسى در واقع شبیه چشم انسان کار مى‌کند. در سال‌هاى اخیر در ساختمان دوربین پیشرفت‌هاى زیادى حاصل شده است.

فیلم‌ها

کارکرد فیلم‌هاى امروزى با فیلم‌هاى عکاسى در قرن نوزدهم شباهت زیادى دارد. نور به‌وسیلهٔ بلورهاى ریزى به‌نام برومور نقره که معمولاً اندکى یدورنقره هم در آن موجود است، ضبط مى‌شود. این بلورها در قشرى از ژلاتین شفاف که از پوست و استخوان حیوانات بدست مى‌آید، قرار دارند. این قسمت که امولسیون یا لایهٔ حساس گفته مى‌شود، به‌صورت ورقهٔ نازکى روى قشرى از مواد پلاستیکى که نگهدارندهٔ آن است، کشیده شده است.

فیلم‌ها یا سیاه و سفید هستند یا رنگى و فیلم‌هاى رنگى یا نگاتیفند یا پوزتیف (اسلاید).

درجه‌بندى فیلم‌ها براساس میزان سرعت یا حساسیت فیلم است. هر چه حساسیت فیلم بیشتر باشد (asa)، دانه‌هاى نقره درشت‌تر است؛ در نتیجه وقتى عکس بزرگ شود، دانه‌هاى درشت چاپ مى‌شوند و هر چه حساسیت کمتر باشد، مثلاً ۲۵asa ، دانه‌ها ریزترند. در درجهٔ بالاى Asa (معیار مؤسسه استاندارد امریکا)، عکاس مى‌تواند در نور کمتر عکس بگیرد.

فیلم کند درجه حساسیت ۲۵ تا ۵۰ Asa دارد؛ فیلم متوسط ۱۰۰asa تا ۲۰۰ دارد و در فیلم سریع حساسیت ۴۰۰ تا ۱۲۵۰ Asa است. بسته به نیاز عکاس این فیلم‌ها کاربرد پیدا مى‌کنند.

فیلم‌هاى سیاه و سفید

هر فیلمى داراى این خواص است: سرعت که ویژگى مهم فیلم است؛ دانه‌بندى و قدرت تفکیک، حساسیت در برابر رنگ‌ها، دامنهٔ عمل و کنتراست.

روى جعبهٔ فیلم تنها سرعت و اندازه فیلم نوشته مى‌شود. اما قدرت تفکیک، دامنهٔ عمل و کنتراست فیلم هم به سرعت فیلم بستگى دارد.

هرچه‌ فیلم کندتر باشد قدرت تفکیک بیشترى دارد. سرعت، دانه‌بندى و قدرت تفکیک ویژگى‌هایى است که ارتباط متقابل باهم دارند.

هرقدر موضوع داراى کنتراست کمترى باشد، دامنهٔ عمل فیلم وسیع‌تر خواهد بود و بالعکس. اکثر فیلم‌هاى سیاه و سید پان‌کروماتیک هستند. یعنى نسبت به تمامى رنگ‌هاى قابل رؤیت و نیز اشعه ماوراءبنفش حساس مى‌باشند. ویژگى فیلم‌هاى داراى حساسیت متوسط و کم (تا حدود Asa۶۴) گرین بسیار ریز و تضاد سایه روشن زیاد آنهاست.

فیلم‌هایى که حساسیت آنها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ Asa باشد، استفاده رایجى دارند. با توجه به حساسیت این فیلم‌ها عکس‌بردارى در شرایط مختلف به‌راحتى امکان‌پذیر است و اندازه‌هاى دانه‌هاى امولسیون آن (گرین) نیز مناسب است و حتى براى بزرگ‌نمایى نیز نتیجهٔ خوبى بدست مى‌دهد. فیلم‌هاى با Asa۴۰۰ (سریع یا حساس) نیز امروزه به دلیل دقت در ساختار، انعطاف‌پذیرى و نتیجه مطلوب کاربرد زیادى دارند.

فیلم‌هاى رنگى

فیلم‌هاى رنگى معمولاً در دو نوع ساخته مى‌شوند: فیلم‌هاى براى نور روز یا نور طبیعى و فیلم‌هاى براى نور مصنوعى یا نور چراغ.

در دوربین‌هاى کوچک و متوسط که از فیلم‌هاى حلقه‌اى استفاده مى‌شود، این امکان وجود ندارد و باید با استفاده از فیلتر مخصوص در هر موقعیت این امکان را بوجود آورد.

فیلم‌هاى رنگى نگاتیو

رنگ‌هاى تصویرى که در روى این فیلم‌ها ظاهر مى‌شود برعکس رنگ‌هاى موضوع است. سیاهى‌ها سفید و سفیدى‌ها سیاه، سبزها ارغوانى و آبى‌ها زرد و سرخ‌ها فیروزه‌اى خواهد بود. وقتى از این نگاتیو روى کاغذ حساس رنگى چاپ مى‌کنیم، رنگ‌ها دوباره معکوس مى‌شوند و رنگ اصلى موضوع پدیدار مى‌شود.

فیلم‌هاى رنگى پوزیتیوا (اسلاید)

این فیلم‌ها را برگردان (ریورسال) مى‌گویند. زیرا در موقع ظهور از نگاتیو به وضع پوزیتیو برمى‌گردند. فیلم‌هاى رنگى پوزیتیو یا فیلم اسلاید را باید بعد از ظهور برید و عکس‌ها را تک‌تک در قاب گذاشت تا براى نشان دادن با پروژکتور آماده شود.از اسلایدها به دو روش مى‌توان عکس رنگى تهیه کرد:

۱. چاپ مستقیم روى کاغذهاى برگردان.

۲. تهیهٔ نگاتیو رنگى از آن و چاپ به روش نگاتیو – پوزیتیو.

فیلم‌هاى رنگى قبل از گرفتن عکس و بعد از آن نیاز به نگهدارى و مراقبت دارد. فیلم‌ خام باید در جاى خشک و خنگ نگهدارى شود و دو ساعت پیش از عکس‌بردارى در حرارت عادى محیط قرار گیرد. پس از عکس‌بردارى نیز در اولین زمان ممکن ظاهر شود.

فیلترها

چشم انسان در برابر رنگ‌هاى مختلف داراى حساسیت‌هاى متفاوت است و آنها را با روشنى‌هاى کم و زیاد احساس مى‌کند. در عکاسى سیاه و سفید رنگ‌هاى گوناگون به خاکسترى‌هاى روشن و تیره تبدیل مى‌شود. در ساخت فیلم‌ها تلاش مى‌شود که ارزش برابر با اصل رنگ‌ها حفظ شود؛ اما گاهى اختلاف‌هایى دیده مى‌شود. مخصوصاً در رنگ آبى که تبدیل به خاکسترى خیلى روشن و گاهى سفید مى‌شود. هرگونه تغییرى در شرایط نورى موجب تغییر رفتار امولسیون فیلم شده و نتایج متفاوتى ببار مى‌آورد. در این موارد فیلترها مى‌توانند راه‌حل مناسبى براى رفع این نقیصه باشند و حاصل کار عکاسى را بهبود بخشند


ارسال نظر در " وسایل عکاسی "

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی